• YouTube
  • Linkedin
  • 0533 404 1903
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
Av. Yusuf Karaman

Cinsel Saldırı (Tecavüz) Suçu ve Davası

Cinsel Saldırı (Tecavüz) Suçu ve Davası

Asıl ismi “cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar” olarak düzenlenmiş olup, Türk Ceza Kanunu Madde 102 ve devam maddelerinde düzenlenmiştir. Oldukça kapsamlı bir konudur.

Burada öncelikle mağdur açısından ve yaşına göre ayrım yapılmaktadır. Küçüğe karşı işlenen suçlar “cinsel istismar” olarak isimlendirilmiştir. Buradaki düzenleme daha farklı olup, müeyyidesi daha ağırdır. Çocuğun cinsel istismarından kasıt, 15 yaşını doldurmamış ya da 15-18 yaş arasında olup fiilin sonuçlarını idrak edebilecek kadar gelişmemiş olan kişilere karşı işlenen suçlardır. 15-18 yaş için aksi halde “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçu oluşur.

Çocuklar için atılı suçlama fark etmeyecektir ancak yetişkinler açısından sadece söz ile kalan fiillerde eyleme atılı suç isnadı “cinsel taciz” olarak değişecektir.

Sarkıntılık suçu dışında kalan cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda görevli mahkeme ağır ceza mahkemesidir.

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar hakkında hukuki destek almak ve soru sormak için iletişim kısmından irtibata geçebilirsiniz.

YAZI HAKKINDA

YORUMLAR

YORUM GÖNDER

İsim
E-posta
İnternet Sitesi
Yorumunuzu Yazın
Av. Yusuf Karaman
Bu site hukuk losyonu ile gezen Av. Yusuf Karaman tarafından hukuku konuşmak ve adaletin aksayan yanlarını anlatmak üzere özenle ve bizzat hazırlanmış, el emeği göz nuru olarak 23.05.2019 tarihinde takdire sunulmuştur. Bu sitede şu an 1 kişi hukuki bilgilerden faydalanmaktadır.