• YouTube
  • Linkedin
  • 0533 404 1903
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
Av. Yusuf Karaman

Kira Bedelinin Ödenmemesi Sebebiyle Tahliye Davası

Kira Bedelinin Ödenmemesi Sebebiyle Tahliye Davası

Kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye kurumu Türk hukukunda hem Türk Borçlar Kanununda hem de İcra – İflas Kanununda düzenlenmiştir. Her iki düzenlemeye göre de tahliye talebi istenebilir ancak usulleri farklıdır. Buradaki farklılık da usulden ortaya çıkmaktadır. İzlenecek yol açısından oluşan farklılıktan ötürü avukat desteği alınmasında yüksek fayda vardır.

İcra Hukukuna bağlı olarak tahliye talep edilebilmesi için öncelikle bir ödenmemiş kira bedeli şartı aranmaktadır. Bu kira bedeline istinaden icra takibi yapılmalıdır. Eğer yapılan takibe itiraz edilmez ve takip gününden itibaren 30 gün içerisinde ödeme yapılmazsa, icra mahkemelerinden tahliye talep edilebilecektir.

Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde tahliye talebi ise biraz daha zordur. Burada üst üste ödenmemiş iki kira bedeli şartı aranmaktadır. Yapılacak ihtarın ardından ödeme gerçekleşmezse, sulh hukuk mahkemelerinde taşınmazın tahliyesi talep edilebilecektir.

İzlenecek yol, zaman ve hak kaybı açısından fark yaratacak olduğundan;
hukuki desteğin alınmasında yüksek fayda vardır. Hukuki destek almak ve soru sormak için iletişim kısmından irtibata geçebilirsiniz.

YAZI HAKKINDA

YORUMLAR

YORUM GÖNDER

İsim
E-posta
İnternet Sitesi
Yorumunuzu Yazın
Av. Yusuf Karaman
Bu site hukuk losyonu ile gezen Av. Yusuf Karaman tarafından hukuku konuşmak ve adaletin aksayan yanlarını anlatmak üzere özenle ve bizzat hazırlanmış, el emeği göz nuru olarak 23.05.2019 tarihinde takdire sunulmuştur. Bu sitede şu an 1 kişi hukuki bilgilerden faydalanmaktadır.