Sulh Hukuk ve Ceza Hakimlikleri Hk.

Merhabalar efendim. Bu defa bir eleştiride bulunmak istedim. Tabii ki hukukçu olmayanların pek konuya vakıf olmadığı üzere, yargılamanın unsurlarından ikisi de sulh hukuk ve sulh ceza mahkemeleri. Özellikle soruşturma aşamasında sulh ceza mahkemelerinde çok fazla işimiz oluyor. Tutukluluk ya da adli kontrol kararlarına itiraz ise bu işlerin başında geliyor.

Takdir edersiniz ki avukatlık zor meslek, özellikle İstanbul’da. Mesela müvekkil tutuklandı velakin kararı alan Gebze Sulh Ceza Mahkemeleri olsun. Burada artık karara itiraz için mutlaka ya oraya gitmek gerekiyor, ya da muhabere yolu ile itirazda bulunmak üzere adliyelerden birine gitmek gerekiyor. Bu da çok büyük bir vakit kaybına neden oluyor. Öte yandan UYAP gibi her ne kadar ara sıra sorun da çıkarsa güzel bir sistemimiz var. Sulh mahkemelerine de burada dosya gönderilmesinin sağlanması gerekirken bu nedense yapılmıyor. Durumun önüne geçilmesi gerekli.

Sonuç olarak teknolojinin her türlü nimetinden faydalanmak gerekir diye düşünüyorum. Bu bağlamda Sulh Mahkemelerine karşı yapılan bu negatif ayrımcılığı kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir