• YouTube
  • Linkedin
  • 0533 404 1903
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
Av. Yusuf Karaman

Sulh Hukuk ve Ceza Hakimlikleri Hk.

Sulh Hukuk ve Ceza Hakimlikleri Hk.

Merhabalar efendim. Bu defa bir eleştiride bulunmak istedim. Tabii ki hukukçu olmayanların pek konuya vakıf olmadığı üzere, yargılamanın unsurlarından ikisi de sulh hukuk ve sulh ceza mahkemeleri. Özellikle soruşturma aşamasında sulh ceza mahkemelerinde çok fazla işimiz oluyor. Tutukluluk ya da adli kontrol kararlarına itiraz ise bu işlerin başında geliyor.

Takdir edersiniz ki avukatlık zor meslek, özellikle İstanbul’da. Mesela müvekkil tutuklandı velakin kararı alan Gebze Sulh Ceza Mahkemeleri olsun. Burada artık karara itiraz için mutlaka ya oraya gitmek gerekiyor, ya da muhabere yolu ile itirazda bulunmak üzere adliyelerden birine gitmek gerekiyor. Bu da çok büyük bir vakit kaybına neden oluyor. Öte yandan UYAP gibi her ne kadar ara sıra sorun da çıkarsa güzel bir sistemimiz var. Sulh mahkemelerine de burada dosya gönderilmesinin sağlanması gerekirken bu nedense yapılmıyor. Durumun önüne geçilmesi gerekli.

Sonuç olarak teknolojinin her türlü nimetinden faydalanmak gerekir diye düşünüyorum. Bu bağlamda Sulh Mahkemelerine karşı yapılan bu negatif ayrımcılığı kınıyorum.

YAZI HAKKINDA

YORUMLAR

YORUM GÖNDER

İsim
E-posta
İnternet Sitesi
Yorumunuzu Yazın
Av. Yusuf Karaman
Bu site hukuk losyonu ile gezen Av. Yusuf Karaman tarafından hukuku konuşmak ve adaletin aksayan yanlarını anlatmak üzere özenle ve bizzat hazırlanmış, el emeği göz nuru olarak 23.05.2019 tarihinde takdire sunulmuştur. Bu sitede şu an 1 kişi hukuki bilgilerden faydalanmaktadır.