Hakkımda

Yusuf Karaman

Şimdi buraya tabii hakkım(ız)da olarak yazmam gerekirdi ama ben biliyorum ki eğer böyle yazarsam benim bir hukuk bürosu sahibi olduğum anlaşılacak ve şu halde basiretli bir avukat olarak davranmamış olacağım. Kısacası tek başına çalışan her müvekkilin işini bizzat yapan, başkasına bırakmayan biriyim.

Efendim İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra kendimi aniden vergi levhamı açmış olarak buldum. Burada elbette ki insanlara kendi hukuk görüşü doğrultusunda yardım etmeyi amaçlamam çok etkili oldu.

Bana kalırsa avukat, savunma hakkının baki kalması için çalışan kişidir. Şu halde avukatın asli görevi, herkesin savunulması için emek vermektir. Yani bir avukat, kimseye ben seni savunmam dememelidir. Eğer savunma hakkı elden alınırsa, bir daha o hakka kavuşulamayabilinir. En ağır suçluların dahi savunulması ve eşit yargılama doğrultusunda hakkında karar alınması, adaletin olmazsa olmaz koşuludur. Aksi halde ortaya çıkan sonuç adalet değil, intikam olur. O kişi yine ceza alabilir, yine cezası infaz edilebilir; mevzu bu değildir. Mevzu, o kişinin orada savunulma hakkının korunarak hukukun adil şekilde uygulanmasını sağlamaktır.

Düşüncemi de açıkladıktan sonra, belirtebilirim ki kişilerin savunma hakkı kapsamında tutulması için elimden geleni elbette yapacağım. Sözüm olsun.