• YouTube
  • Linkedin
  • 0533 404 1903
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
Av. Yusuf Karaman

Gemi Adamı Tazminat Alacağı

Gemi Adamı Tazminat Alacağı

Gemi adamlarının hepsi 854 Sayılı Kanunda düzenlenmemiştir. Yabancı uyruklu gemilerde çalışan gemi adamları bazı açılardan 854 Sayılı Deniz İş Kanununa, bazı açılardan ise 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununa tabidir.

Türk uyruklu gemilerde çalışan gemi adamları ise 854 Sayılı Deniz İş Kanununa tabidir. Burada genelde sorun, gemi adamının belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışmaya başlamasından ötürü ortaya çıkar. Öncelikle her ne kadar 4857 Sayılı İş Kanununda belirli süreli iş sözleşmelerinden kıdem tazminatı doğacağına dair tespit yapılmamış olsa da, 854 Sayılı Kanunda bu düzenleme yapılmıştır. Dolayısı ile gemi adamları da kıdem tazminatı alacağına hak kazanır.

Öte yandan ihbar alacağı açısından aynı bilgiyi vermek güçtür. Burada belirli süreli iş sözleşmesi ihtar anlamına geldiğinden ibhar süresi aranmaz. Ancak yıllık izin alacakları gibi alacaklar hak kapsamındadır. Gemi adamı tüm bu tazminat ve yan alacaklarını işverenlikten talep edebilecektir.

Konu ile ilgili danışmak ve ayrıntılı bilgi almak için iletişim kısmından irtibata geçebilirsiniz.

YAZI HAKKINDA

YORUMLAR

YORUM GÖNDER

İsim
E-posta
İnternet Sitesi
Yorumunuzu Yazın
Av. Yusuf Karaman
Bu site hukuk losyonu ile gezen Av. Yusuf Karaman tarafından hukuku konuşmak ve adaletin aksayan yanlarını anlatmak üzere özenle ve bizzat hazırlanmış, el emeği göz nuru olarak 23.05.2019 tarihinde takdire sunulmuştur. Bu sitede şu an 1 kişi hukuki bilgilerden faydalanmaktadır.